Słów kilka o czyszczeniu i ozonowaniu dywanów

25-09-2013

Czyszczenie dywanów za pomocą ozonu to coraz popularniejsza usługa. Skąd ten pomysł? Ozon jest gazem nieco cięższym od powietrza. Spoglądając na błękit nieba widzimy właśnie powłokę ozonu, która chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym wysyłanym przez Słońce. Ozon ma właściwości rozszczepiające i pochłaniające, a skoro tak, to może nam służyć także jako środek usuwający kłopotliwe substancje. Wtłoczenie w dywan podmuchów ozonu sprawia, iż skutecznie giną roztocza i bakterie.

Niebieski gaz jest idealnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów, likwiduje zapach dymu papierosowego, spalenizny, chemikaliów, farb malarskich i wielu innych.

Czyszczenie ozonem sprawia, że dywan jest miły w dotyku, bardziej puszysty.

Jedną z podstawowych zalet czyszczenia jest fakt, iż ozon jest zabójczy dla grzybów i alergenów. Likwiduje na zasadzie utleniania unoszące się w powietrzu zarodniki, a ponadto sprawia, iż nie mają one szans pojawienia się w szybkim czasie w tym samym miejscu.

Ozonowanie można stosować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest czyste i świeże powietrze, gdzie sterylne warunki są wymogiem bezpieczeństwa. W pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, np. w żłobkach i przedszkolach, wskazane jest ozonowanie dywanów, gdyż w takich miejscach bardzo często podłoga jest dotykana, nie tylko podeszwami obuwia, ale także rękoma i innymi częściami ciała.

Dywany w pomieszczeniu poddanym działaniu ozonu zachowują swoją świetność przez bardzo długi czas. Proces usuwania bakterii, zapachów i innych elementów nie jest trudny. Gaz, który dostaje się w bezpośrednie pobliże dywanu przenika wszelkie części tekstylne i utlenia wszystkie niepożądane drobnoustroje oraz zapachy.

Usługi związane z ozonowaniem zapewnia coraz więcej firm z branży zajmującej się kompleksowym czyszczeniem małych i dużych pomieszczeń. Odejście od każdorazowego stosowania chemikaliów jest coraz bardziej popularne, tym bardziej, iż okazuje się, że na przykład utlenianie ozonem daje bardzo dobre, a nawet lepsze skutki, niż czyszczenie za pomocą detergentów.